«Սերժ Սարգսյանի նշանակած «զոն նայողների» առաջ միլպետն էլ էր ոչինչ». Սուրեն Աբրահամյան
![]() 373 Երկուշաբթի, 24 փետրվարի, 2020 թ., 23:35 ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար, գեներալ-մայոր Սուրեն Աբրահամյանը «Առաջին լրատվական»-ի եթերում անդրադարձել է Հայաստանում առկա քրեական ենթամշակույթին: Հարցին, թե իր պաշտոնավարման ժամանակ ճանաչո՞ւմ էր քրեական բոլոր հեղինակություններին, ովքեր ազդեցություն ունեին այս կամ այն համայնքում, պատասխանել է. «Մեր ժամանակ մի պահ եկավ, որ դրանք ո՞վ էին: Մի հին անեկդոտ կա, մեկը դատապարտվում է, տանում են կամեր, երբ ներս է մտնում, ասում են՝ ի՞նչ ես արել, ասում է գումարների համար եմ դատապարտվել: «Զոն նայողն» ասում է՝ դե էն առաջին «կոյկեն» իրե՛ն տվեք: Գողության համար դատապարտվածը հարցնում է՝ ինքն ո՞վ է, ասում են՝ կամերի գողն է, ու այդ մարդն ասում է՝ գողը նա չի է, ես եմ, ես միլիոններ եմ տարել: Ու գիտեք, ամեն ինչ հետո խաթարվեց, գողերի փոխարեն եկան «աֆտարիտետները»՝ հեղինակությունները, և այդ ենթամշակույթը վերագրում են Սերժ Սարգսյանին, նրա նշանակած «զոն նայողների» առաջ միլպետն էլ էր ոչինչ, դատախազն էլ, դատավորն էլ: Ասենք՝ Սյունիքում Լիսկան էր ու վերջ: Այդպես ամբողջ հանրապետությունը բաժանեցին «զոն նայողների» միջև»: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |