Ռուսաստանը նախապես պատրաստվել էր նավթի գների անկմանը․ #Reuters
Ռուսաստանը նախապես պատրաստ էր նավթի համաշխարհային շուկայում գների անկմանը, նույնիսկ՝ նախքան ՕՊԵԿ+ գործարքի խափանումը, հայտարարել է ՌԴ էներգետիկայի փոխնախարար Պավել Սորոկինը, գրում է Reuters-ը:
Ըստ Սորոկինի, Ռուսաստանի իշխանությունները հասկանում էին, որ «վաղ թե ուշ», միևնույն է, նավթի գների անկում տեղի է ունենալու: «Հիմա մենք տեսնում ենք իրավիճակը համաշխարհային շուկայում որպես կանխատեսելի, թեկուզ այն տհաճ է, բայց աշխատող»,- նշել է փոխնախարարը:
Սորոկինը նաև բացատրել է, որ Մոսկվայի որոշումը՝ գործարքից դուրս գալու վերաբերյալ, թելադրված էր այն տեխնիկական դժվարություններով, որոնց հետ բախվելու էին նավթ արտահանող ընկերությունները, եթե անհրաժեշտություն առաջանար նվազեցնելու արտահանումն օրական ընդհանուր առմամբ 600 հազար բարելով: