#Facebook-ը և #Twitter-ը ջնջել են «ռուսական» ավելի քան 200 էջեր
Ամերիկյան Facebook ընկերությունը Ռուսաստանի հետ կապված ավելի քան 200 էջ է ջնջել, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվում էին ԱՄՆ-ում օգտատերերի վրա ազդելու համար: Այս մասին հայտնի է դարձել ընկերության կայքում հրապարակված հայտարարությունից հետո:
Հայտնի է, որ ջնջվել է Facebook-ի 49 էջ, ինչպես նաև 85 անձնական և 69 հանրային էջ Instagram սոցիալական ցանցում: Ընկերությունն ընդգծում է, որ հաշիվները կառավարվում էին Գանայի և Նիգերիայի տարածքից և կապված էին «Ռուսաստանի ինտերնետային հետազոտությունների գործակալության հետ», որին ամերիկյան իշխանությունները մեղադրում են 2016-ին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին միջամտելու համար:
Ընկերությունը շեշտել է, որ հեռակա հաշիվների միջոցով իրականացվող գործողություններն ուղղված էին սևական մարդկանց վրա և, ի թիվս այլ բաների, նյութերը վերաբերվում էին պատմությանը, նորաձևությանը, նորություններին: