Ուկրաինայի թվային վերափոխման նախարարության տվյալներով՝ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը որոշում է ընդունել, որը սահմանափակում է Ուկրաինայի զինված ուժերի անձնակազմի համար խաղամոլության հասանելիությունը։
Նախկինում Ուկրաինայի թվային վերափոխման նախարարությունը հայտնել էր, որ համագործակցում է Պաշտպանության նախարարության հետ՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար խաղամոլության հասանելիությունը սահմանափակելու մեխանիզմ մշակելու համար։
«Մենք պաշտպանում ենք զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին խաղամոլության կախվածության ռիսկերից և հետևանքներից... Մենք որոշումը մշակել ենք Պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ», - ասվում է Թվային վերափոխման նախարարության Telegram ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ։ Նախարարության տվյալներով՝ ներկայում տեխնիկական նախապատրաստություններ են իրականացվում պետական էլեկտրոնային գրանցամատյանների միջոցով նման ծառայությունների օգտատերերի ավտոմատ ստուգումը գործարկելու համար։ Զինվորական գրանցամատյանից և խաղամոլների գրանցամատյանից անձինք, որոնք սահմանափակված են խաղամոլության հասանելիությամբ, կարգելափակվեն մուտք գործելու փորձ կատարելիս։ Նախկինում Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենկոն հայտարարել էր, որ առաջնագծում ծառայող Ուկրաինայի զինված ուժերի տասը զինվորներից ինը տառապում են խաղամոլությունից, կորցնում են իրենց աշխատավարձն առցանց խաղատներում և հետագայում ընկնում պարտքերի մեջ։ 2024 թվականի ապրիլին Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրեց հրամանագիր, որը սահմանափակում էր առցանց խաղատների գործունեությունն Ուկրաինայում։