«Պակաս վտանգավոր չէ կասկածելի սպասումներ առաջացնելը». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 345 Երկուշաբթի, 23 մարտի, 2020 թ., 11:25 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երբ տարածաշրջանում նոր էր սկսվել կորոնավիրուսի համաճարակը, Հայաստանի ղեկավարությունը հույս ուներ «թու թու թու» անելով զերծ մնալ վարակի տարածումից։ Երբ ամբողջ Եվրոպան ու մեր տարածաշրջանի երկրները չեղարկում էին զանգվածային միջոցառումները, մեր իշխանությունը հանրահավաքներ էր կազմակերպում՝ հույս ունենալով պինցետով հատիկ-հատիկ քաշել ու տնական օղիով ախտահանել կորոնավիրուսը։ Ավաղ, կառավարության ու անձամբ Փաշինյանի այս մեթոդները սպասված արդյունք չտվեցին... Հիմա էլ պարետ Ավինյանը չի բացառում արտակարգ ռեժիմի դադարեցումը ժամկետից շուտ։ Ուսումնական հաստատություններում դասերն էլ մարտի 1-ից վերսկսեցիք հապճեպ ու ի՞նչ։ Արդյունքում վարակվածների թիվը կտրուկ ավելացավ։ Համաճարակի դեմ պայքարելն ու համաճարակի կանխումը PR չէ։ Հ.Գ.Համաճարակին դիմակայելն ու կանխելը բաժակաճառ ասել չէ։ |