Նիկոլ Փաշինյանը թվարկել է՝ որ մարզերում է հայտնաբերվել կորոնավիրուս
![]() 939 Երեքշաբթի, 24 մարտի, 2020 թ., 19:40 «Այս պահի դրությամբ ունենք 868 մեկուսացված քաղաքացիներ, ավելի քան 2419 քաղաքացու համար սահմանվել է ինքնամեկուսացում տներում և հույս ունեմ, որ նրանք ճշգրտորեն կկատարեն բոլոր կանոնները»,- այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ուղերձով դիմելով ժողովրդին։ «Կորոնավիրուսի վարակման դեպքեր ունենք Երևան քաղաքում, Արմավիրի, Արագծոտնի, Կոտայքի, Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում։ Այս դեպքերի ծագումնաբանությունը մեզ հայտնի է՝ Իրանից ժամանած մեր հայրենակիցները, Էջմինածնի, Երևանի և Չարենցավանի այլ արտադրամասերի մեր հայրենակիցները»,- նշեց վարչապետը։ Վարչապետը հայտնեց, որ այսօրվանից առնվազն մեկ շաբաթով երկրում գործում են նոր սահմանափակումներ, ինչը նշանակում է, որ հազարավոր արտադրամասերի գործունեությունը դադարեցվելու է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։ |