«Այլ տեսանկյունով արդեն անդրադարձել եմ այս հարցին, բայց մասամբ կրկնվեմ». Բորիս Նավասարդյան
![]() 306 Չորեքշաբթի, 25 մարտի, 2020 թ., 09:40 Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Այլ տեսանկյունով արդեն անդրադարձել եմ այս հարցին, բայց մասամբ կրկնվեմ: Մտահոգիչ է, որ կորոնավիրուսը և, մասնավորապես, դրա լայն տարածումը ԵՄ անդամ երկրներում առիթ հանդիսացավ ժողովրդավարական (դեմոկրատական) կառավարման մոդելի մերժման մասին խոսելու: Իրականում ճգնաժամը պայմանավորված է ոչ թե դեմոկրատիայով, այլ անարդյունավետ և ինքնաբավ դարձած բյուրոկրատական մեխանիզմներով, ինչպես նաև ինքնությունների գործոնի արհամարհմամբ: Այդ «աղտոտող» բաղադրիչները իրենց բերած բազմաթիվ հետևանքներով տարածման հնարավորություններ բացեցին տարբեր ուղղվածության էքստրեմիզմի և պոպուլիզմի արջև: Միայն մաքրվելով դրանցից ժաղովրդավարական մոդելը կարող է իրացնել իր՝ խոշոր իմաստով, համարժեք այլընտրանք չունեցող ներուժ է»: |