Արցախի համապետական ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 72,7%–ը
![]() 392 Երեքշաբթի, 31 մարտի, 2020 թ., 21:50 Արցախի Հանրապետության նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող 76471 քաղաքացի՝ 72,7%–ը։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը։ ԿԸՀ նախագահը ներկայացրեց քվեարկությանը մասնակցածների թվերն ըստ շրջանների. Ասկերան՝ 9611 ընտրող կամ 79,4%–ը, Հադրութ՝ 6707 ընտրող կամ 76,3%–ը, Մարտակերտ՝ 9942 ընտրող կամ ընտրողների 73,3%–ը, Մարտունի՝ 12657 ընտրող կամ ընտրողների 72,5%–ը, Շահումյան՝ 1600 ընտրող կամ 74,8%–ը, Շուշի՝ 2853 ընտրող կամ ընտրողների 71,7%–ը, Քաշաթաղ՝ 4799 ընտրող կամ ընտրողների 67,5%–ը
Երևանում Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում քվեարկել է 409 ընտրող կամ ընտրողների 52,2%–ը։
Արցախում մարտի 31–ին տեղի են ունեցել նախագահական և խորհրդարանական համապետական ընտրությունները։ Արցախում նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու համար պայքարում է 14 թեկնածու։ Նրանք են՝ Քրիստին Բալայանը, Վիտալի Բալասանյանը, Սերգեյ Ամիրյանը, Դավիթ Բաբայանը, Բելա Լալայանը, Արայիկ Հարությունյանը, Հայկ Խանումյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Վահան Բադասյանը, Մասիս Մայիլյանը, Աշոտ Ղուլյանը, Ռուսլան Իսրայելյանը, Աշոտ Դադայանը և Մելսիկ Պողոսյանը։ 1. «Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն |