«Ուրեմն մի կարևոր հանգամանք նշեմ». Արթուր Սաքունց
![]() 330 Չորեքշաբթի, 01 ապրիլի, 2020 թ., 08:05 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ուրեմն մի կարևոր հանգամանք նշեմ Այսօրվա քաղաքական համակարգում իշխանությունը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքներին լիակատար հավատարիմ ընդդիմություն չունի, ու ցանկացած չհամաձայնողի կարող եմ այս պնդումը հիմնավորել. Այն ինչից փրկվել ենք թավշյա հեղափոխության արդյունքում՝ քրեա-կգբա-բանդիտական կառավարողների և նրանց հպատակների կողմից պետությունը զավթած վիճակից ազատագրելով, իհարկե եզակի հրաշք է. Բայց այսօրվա իշխանությունը պետք է և պարտավոր է այդ փրկության փաստով շատ ավելի պարտավորված լինի ժողովրդավարական զարգացումների, մարդու իրավունքների ապահովման համար՝ ցանկացած որոշում կայացնելիս, ինչքան էլ որ այդ որոշումները լինեն դժվար, ժամանակատար կամ հրատապ: Ցանկացած զիջում այս հարցում ոչ թե զիջում է քաղաքական կոնյուկտուրայի իմաստով, այլ Հայաստանի Հանրապետության որպես ժողովրդավարական, ինքնիշխան, իրավական և սոցիալական պետության զարգացման առումով: Սա որպես ի գիտություն»: |