«Հետաքրքիր է՝ ո՞ւմ էր պետք Մ․ Լազարյանի շուրջ ծավալվող այս ամբողջ կրկեսը». Գագիկ Համբարյան
![]() 305 Շաբաթ, 18 ապրիլի, 2020 թ., 03:05 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ո՞ւմ էր պետք ադրբեջանցուն սպանած հայի ձերբակալությունը և ազատ արձակումը Ապրիլի սկզբին հայաստանյան և ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ Հայաստանի իրավապահները քննարկում են ՌԴ-ի իրենց գործընկերներին հանձնել 2011 թ-ին Ռուսաստանի Ամուրի շրջանում տեղի ունեցած ադրբեջանցու սպանության մեջ կասկածվող ՌԴ քաղաքացի Միսակ Լազարյանին... Հիշեցնեմ, որ ռեստորանատեր Միսակ Լազարյանն ազգային հողի վրա ադրբեջանցիների կողմից հրահրված ծեծկռտուքի ժամանակ դիմել էր ինքնապաշտպանության, որի հետևանքով ադրբեջանցիներից մեկը մահացել էր, որից հետո Լազարյանը տեղափոխվել էր Հայաստան և 9 տարի ապրում է այստեղ... Նշենք, որ ադրբեջանցու սպանության մեջ մեղադրվող Լազարյանին ՌԴ հանձնելու միջնորդության քննարկումը հետաձգվել է, այս մասին հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։ |