Ապրիլի 28-ին Սահմանադրական դատարանը կքննի Արմեն Սարգսյանի դիմումը
Ուրբաթ, 24 ապրիլի, 2020 թ., 14:05
Ապրիլի 28-ին ՍԴ-ը բանավոր ընթացակարգով կքննի ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմումը: ՀՀ նախագահը չէր ստորագրել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը և այս տարվա փետրվարին դիմել էր Սահմանադրական դատարան:
Խորհրդարանը «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքներն ընդունել էր հունվարին:
Արմեն Սարգսյանը վիճարկում է օրենսգրքի՝ ծառայողական գաղտնիքին վերաբերող փոփոխությունը և դրան փոխկապակցված «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացումը: Ըստ նրա հիմնավորման՝ դրանք առերևույթ խնդրահարույց են սահմանադրականության տեսանկյունից:
Հիշեցնենք, որ «Բանկային գաղտնիքի մասին» նախագիծը սահմանում է դրույթներ, որոնք թույլ են տալիս քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին ստանալ ոչ միայն գործին անմիջապես առնչվող անձի, այլև նրա ընտանիքի անդամների և փոխկապակցված անձանց բանկային տվյալները: