«Հիշում ենք, պատրաստ ենք ներել». Արսեն Խառատյանի գրառումը քննադատությունների պատճառ է դարձել
Ուրբաթ, 24 ապրիլի, 2020 թ., 23:45
«Հիշում ենք, պատրաստ ենք ներել, բայց երբեք չենք մոռանա». Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խորհրդական Արսեն Խառատյանի ֆեյսբուքյան այս գրառումը քննադատությունների տեղիք է տվել համացանցի տիրույթում:
Անդրադառնալով այդ քննադատություններին՝ Խառատյանը գրել է. «Ապրիլի 23-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի օրվան նախորդող օրը, ես ասել եմ հետևյալը. «Հիշում ենք, պատրաստ ենք ներել, բայց երբեք չենք մոռանա»:
Այս հայտարարությունը պատճառ է դարձել տարբեր տեսակի գրոհների ֆեյսբուքյան որոշ իրական և հիմնականում կեղծ օգտատերերի մեկնաբանությունների միջոցով:
Ես կարող եմ հասկանալ իմ հայրենակիցներից շատերին, որոնք չեն պատկերացնում և (կամ) պատրաստ են երբևէ ներողամիտ գտնվելու Թուրքիայի կամ թուրքերի հանդեպ Ցեղասպանության համար, որ նրանք կատարել են մեր ժողովրդի դեմ, նույնիսկ եթե/երբ լինի ներողամտություն, վերականգնում և փոխհատուցում:
Ես կրկին կասեմ, որ ներողամտությունը ազնվական առաքինություն է, իսկ հիշատակի այս օրը սգում եմ հայրենակիցներիս հետ:
Այնուամենայնիվ, նրանք, ովքեր իսկապես հետաքրքրված են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իմ տեսակետներով, կարող են հետևել մեր զրույցին այս վեբինարի միջոցով»: