«Տեղում բլոկել եմ և անմիջապես տեղեկացրել եմ ԱԱԾ պետին». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 613 Կիրակի, 26 ապրիլի, 2020 թ., 20:20 ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանական մուսորը գրոհել է WhatsApp-ի վրա: Մեկ շաբաթվա մեջ այս էլ երկրորդ անգամ ադրբեջանական կոդով համարից իմ հեռախոսին վիդեոզանգ է գալիս: Բնականաբար, ֆիքսելով Ադրբեջանի +994 կոդը, իրար հետևից նույն կոդով տարբեր համարներով գրոհը, տեղում բլոկել եմ և անմիջապես տեղեկացրել եմ ԱԱԾ պետին, ում ուղարկել եմ նաև համարի սքրինները: Քիչ առաջ ևս ազիկները մի քանի վիդեոզանգ արեցին, ենթադրելով, որ կարող է պատասխանեմ և այդկերպ փորձեն ինչ-ինչ խնդիրներ երևի թե լուծեն: Խնդիրը քննարկեցի Սամվել Մարտիրոսյանի հետ, ով և խրհուրդ տվեց զանգի «սքրինը» դնել իմ էջում, որպեսզի բոլոր նրանք, ում վերջին շրջանում կիբերտիրույթում ակտիվացած ազերի նախիրը կթիրախավորի, իրազեկ լինեն և +994 կոդով ցանկացած համարից զանգի դեպքում անմիջապես բլոկեն: Էս նավթի՝ «տրյապկա» դառնալն ազիկների՝ առանց այդ էլ բացակա ուղեղը սվաղել ա կասպյան գարշահոտ նավթին»: |