«Մեր ազգային ընկալումը հակադրեցինք նախկին ատկատային ընկալումներին». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 337 Երկուշաբթի, 27 ապրիլի, 2020 թ., 08:50 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ անդրադարձել է 2020թ․ ապրիլի 24-ի միջոցառումներին։ Նա նշել է, որ հասարակության արձագանքը ցույց է տալիս, որ չնայած արտակարգ պայմաններին՝ հաջողվել է բարձր մակարդակով կազմակերպել ոգեկոչման արարողությունները: «Երբ մենք ներողություն խնդրելով՝ հայտնեցինք, որ պետք է փակենք Ծիծեռնակաբերդ տանող ճանապարհները, շատ կանխատեսելի շրջանակներից եղան շատ կոնկրետ մեկնաբանություններ, որ էս ապազգային, պրոթուրքական իշխանությունը հատուկ փակում է հուշահամալիրը, որ մոռացության մատնի ցեղասպանության պատմությունը և այլն. այսպիսի անհեթեթություններ: Մենք ցույց տվեցինք ազգայինի մեր ընկալումը և այո՛ հակադրեցինք այդ ընկալումն այն հին ընկալումներին, որոնք ես անվանում եմ ատկատային ընկալումներ. ժամանակին ոմանք չեն խորշել ազգային միջոցառումների տակ որոշակի ատկատներ ապահովել»,- ասել է վարչապետը: |