«Միքայել Մինասյանը ոտքից գլուխ միֆ է». Ալեն Սիմոնյան
Երեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2020 թ., 15:00
Էդմոն Մարուքյան-Ալեն Սիմոնյան բանավեճը շարունակվում է: ԱԺ փոխնախագահը կրկին պնդեց, որ Էդմոն Մարուքյանի՝ ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ առաջարկը պոպուլիզմ է, որովհետև դրա տակ չկա հիմնավորում:
«Ես էլ առաջարկում եմ 150 հազար դրամ բաժանենք, այլ ոչ թե 100 և թոշակը տալ 3 անգամ: Այդ առաջարկը լավ է հնչում, սակայն իրականության և տրամաբանության հետ կապ չունի».- ասաց նա: Սիմոնյանն առաջարկեց այլևս «չկախվել» աշխատավարձերից։
Դիտարկում-հիշեցմանը, թե իրենք էլ ընդդիմության ժամանակ առաջարկում էին կարմիր գծերը վերացնել, ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ ավելի քան 1 մլրդ դրամ տուգանք է ներվել, ինչը վերաբերել է 120 հազար քաղաքացու: Արագաչափերն ու տեսախցիկներն այլևս մարդկանց թալանելու նպատակին չեն ծառայում:
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի այն գնահատականին, թե պետք է «ապամիֆականացնել Մարտի 1-ի, Ապրիլյան պատերազմի ու Հոկտեմբերի 27-ի ստերը»: «Մ. Մինասյանը ոտքից գլուխ միֆ է: Թող գնա զբաղվի իրեն մեղսագրվող հանցագործություններով»,- պատասխանեց Սիմոնյանը: Նա պնդեց, որ Մինասյանին չի փրկելու անգամ նրա՝ արտերկրում լինելը: