«Եթե առաջարկներդ պոպուլիստական չեն, կատարի՛ր». Սարգիս Ալեքսանյան
![]() 324 Չորեքշաբթի, 29 ապրիլի, 2020 թ., 16:35 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լուսավոր Հայաստան խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հնչեցրած առաջարկն այն մասին, որ շուրջ 500.000 ընտանիքներին 100.000-ական դրամ միանվագ աջակցություն տրամադրվի՝ այս դժվարին իրավիճակը մեղմելու նպատակով, ԱԺ-ի իշխանական որոշ պատգամավորներ այն համարեցին պոպուլիստական: Վերջիններիս կարծիքը կիսեց նաև անորոշ կարգավիճակում գտնվող, ընդդիմությանն ընդդիմադիր դարձած, իշխանությանը շողոքորթող, ինչ-որ մեկին «մի կտոր հաց տված», բայց հացի սուրբ արժեքի մասին պատկերացում չունեցող մեր նախկին «թիմակիցը»: Նա մեր առաջարկը համարեց պոպուլիստական և մեզ մեղադրեց պոպուլիզմի մեջ՝ առանց խորամուխ լինելու առաջարկի բովանդակության մեջ: Հիմա այստեղ հիշեցնում եմ պարոնի մեծ հետաքրքրություն և սպասումներ առաջացրած նախաձեռնությունը՝ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչությանը բավականին լուրջ ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին: Եթե առաջարկներդ պոպուլիստական չեն, կատարի՛ր այն, մարդիկ սպասում են, իսկ գարնան ավարտին քիչ մնաց»: |