«Գավառի համալսարանն ու հիվանդանոցը իրարից մի քանի քայլ հեռավորության վրա են». Դերենիկ Մալխասյան
Չորեքշաբթի, 29 ապրիլի, 2020 թ., 17:25
Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաստացի ոստիկանությունն ընդունում է, որ զինված մտել են Գավառի հիվանդանոց ու կտրող-ծակող հարվածներ են հասցրել հոսպիտալացված 2 հոգու։ Դրանից հետո այդ երկու հոգին ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել են Երևան։
Իսկ ոստիկանապետն այդ պահին գտնվել է Գավառի համալսարանի մոտակայքում։
Ստացվում է, որ մեդիան սխալ չի գրել, որ հարձակում եղել է, ոստիկանները չեն կարողացել կանխել, որ մարդկանց չկտրեն ու չծակեն, բախտները բերել է, որ երևի կենդանի են մնացել։
Իսկ ինչ վերաբերվում է ոստիկանապետի հիվանդանոցում չլինելու մասին հերքմանը, ապա Գավառին ծանոթ յուրաքանչյուր ոք կհաստատի, որ համալսարանն ու հիվանդանոցը իրարից մի քանի քայլ հեռավորության վրա են։ Ոստիկանությունը դեպքերի վերաբերյալ հարկ է համարել պաշտոնական տեղեկություն տրամադրել մամուլում դեպքի մասին նյութերի հայնտվելուց 18 ժամ հետո։
Այնպես, որ մամուլում տարածված ինֆորմացիան այդքան էլ հեռու չէ իրականությունից ու եթե չկա պաշտոնական տեղեկատվություն՝ վակուումը լցվում է այլ տեղեկություններով»: