Խուզարկում են Գագիկ Խաչատրյանի որդիների գրասենյակները, նրանց բնակարանները. ՀԺ
![]() 293 Հինգշաբթի, 30 ապրիլի, 2020 թ., 21:15 Այս պահին Գագիկ Խաչատրյանի որդիների հետ կապված «Գալաքսի» խմբի ընկերություններում, գրասենյակներում, Խաչատրյանների բնակարաններում միաժամանակյա խուզարկություններ են տեղի ունենում: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Գագիկ և Գուրգեն Խաչատրյանների պաշտպան Երեմ Սարգսյանը՝ նշելով, որ որոշմանը դեռ չի ծանոթացել, քանի որ դատական նիստի էր, դրանով փաստաբանական խմբի մյուս անդամներն են զբաղվում, սակայն որքանով ինքը տեղյակ է, փնտրում են որոշակի փաստաթղթեր, առարկաներ. «Պատկերացրեք ՝ քրեական գործը հարուցվել է 2019 թվականի փետրվարին, այդ ժամանակ արդեն մեկ անգամ խուզարկություն եղել է, և այսօր՝ մեկ տարի և ամիսներ անց, հանկարծ որոշում է կայացվում նման ծավալի խուզարկություն կատարել այն դեպքում, երբ խուզարկությունը քննության սկզբում է արվում»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |