Ներքաղաքական սրացումների միակ լուծումը՝ ըստ Արման Բաբաջանյանի
![]() 460 Ուրբաթ, 01 մայիսի, 2020 թ., 23:30 Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը նշել է, որ վերջին օրերին տեղի ունեցած մի շարք դեպքերը՝ Գավառի աղմկահարույց սպանությունը և հարձակումը հիվանդանոցի վրա, փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի դստեր ընտանիքի վրա հարձակումը, պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի և «Ադեկվադ» միաբանության համահիմնադիր Արթուր Դանիելյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպերի միջև կա ընդհանուր կապ՝ ստեղծել քաոտիկ իրականություն, որպեսզի տպավորություն ստեղծվի, թե իշխանությունները չեն կարողանում կառավարել երկիրը: «Այս բոլոր իրադարձությունների մեղավորն ուղիղ Ազգային ժողովն է»,- ասել է Բաբաջանյանը՝ հավելելով, որ այդ ամենը դատական իշխանության ամենաթողության հետևանքն է: Նրա խոսքով՝ ներքաղաքական սրացումների միակ լուծումը Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամի լուծման օրակարգի վերադարձն է ԱԺ: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |