«Նիկոլ Փաշինյանը սուտ է ասում». Վիտալի Բալասանյան
![]() 1303 Ուրբաթ, 08 մայիսի, 2020 թ., 23:05 «Ժամանակին ես գնահատական եմ տվել, թե ինչպես Նիկոլ Փաշինյանը եկավ իշխանության, ինչ պրոեկտ է սա, Արցախի շուրջ դավադրությունների մասին եմ խոսել ու անդրադարձել «վերելակային դիվանագիտությանը», և այսօր ամեն ինչ կամաց-կամաց բացահայտվում է»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, գեներալ Վիտալի Բալասանյանն՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Արցախի հիմնահարցի փուլային տարբերակի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությանը: Նրա խոսքով՝ նա առաջին օրվանից ասել է՝ «կա դավադրություն»: «Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր՝ կան դավադիր ուժեր․ դավադիր ուժն ինքն է։ Լավրովը ի լուր աշխարհի բացահայտեց ճշմարտությունը»,- հայտնել է Բալասանյանը: Նա պնդում է՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստում է․ «Փաշինյանն իրականությանը չհամապատասխանող փաստեր է ասում, նա սուտ է ասում...: Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը ներքաշել է վտանգավոր խաղերի մեջ։ Նա չի տիրապետում արտաքին հարաբերության որևէ կետի։ Որպեսզի մենք փուլային փաթեթից զերծ մնանք, Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը պետք է հրաժարական տան»,- եթերի ընթացքում ասել է Բալասանյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |