«Ինչո՞ւ Փաշինյանը ձևացավ կույր և խուլ». Գագիկ Համբարյան
![]() 1023 Կիրակի, 10 մայիսի, 2020 թ., 02:05 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքը ԱԺ-ում պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանի և Սասուն Միքայելյանի միջև շատերին զարմացրել էր, բայց ոչ ինձ: Ես սպասում էին նման ցինիկ ու լկտի արձագանքի, քանի որ Փաշինյանն իր արձագանքով մեկ կրակոցով երկու նապաստակ սպանեց: Նախ, փորձեց փրկել ինքն իրեն նսեմացումից, քանի որ Սասուն Միքայելյանն, այդպիսի վարքագիծ դրսևորելով, առաջին հերթին անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերեց ԱԺ նիստերի դահլիճում գտնվող վարչապետ Փաշինյանի նկատմամբ՝ ցույց տալով, որ թքած ունի վերջինիս վրա ու կանի այն, ինչ ցանկանում է: Երկրորդ՝ սեփական թիմակիցներին ազդարարեց «սամասուդի» սկիզբը՝ իր ելույթում բացահայտ ահաբեկելով իր իշխանությանը քննադատողներին: Զարմանալի է, որ ավելի փաստագրված ներկայացնելու համար արագաչափ-Փաշինյանը չէր արձանագրել նաև Մարուքյանի արագությունը: Նիլոնի աչքից «վրիպել» էր նաև այն, որ Սասուն Միքայելյանը պատրաստվում էր շշով հարվածել Մարուքյանին, եթե այն պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը չհեռացներ Միքայելյանի ձեռքի տակից: Փաշինյանը կույր և խուլ ձևացավ նաև իր անամոթ թիմակիցների՝ պատգամավորներ Վահե Ղալումյանի և Արտակ Մանուկյանի պարագայում, որոնք մեջքից էին հարվածներ հասցրել Մարուքյանին: |