«Չհամարձակվե՛ք մյուս անգամ Ձեր ձայնը բարձրացնել»․ Արման Թաթոյան
![]() 289 Երեքշաբթի, 12 մայիսի, 2020 թ., 11:55 «Պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյա՛ն, չհամարձակվեք մյուս անգամ Ձեր ձայնը բարձրացնել ինձ վրա, չփորձե՛ք իշխանական դիրքերից խոսել ՀՀ ՄԻՊ-ի հետ․ կան իրավական պատասխանատվության բոլոր մեխանիզմները։ Մի բան էլ, կանանց իրավունքներին նվիրված է հսկայական բաժին»,- ԱԺ-ում դիմելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վ․ Հակոբյանին՝ հայտարարեց Արման Թաթոյանը։ Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Հակոբյանն անդրադառնալով ՄԻՊ զեկույցին, ասել էր․ «21-րդ դարում, հեղափոխությունից հետո զեկույցում կանանց մասին խոսել երկու տողով, անթույլատրելի է․․․ 2 տարի շարունակ իշխանության մեջ գտնվող առանձին մարդիկ ամենօրյա ռեժիմով ենթարկվում են տեռորի, էլ չեմ ասում կանանց մասին ինչեր են ասում, ինչ տիպի տեռորի են ենթարկում իշխանական կանանց, և Ձեր վերաբերմունքն ու գնահատականը զրոյական է։ Ես էստեղ միտում եմ տեսնում»։ |