«Նիկոլ Փաշինյանը պոպուլիստ չէ, որովհետև խախտել է պոպուլիզմի չգրված օրենքները». Միքայել Մինասյան
![]() 445 Երեքշաբթի, 12 մայիսի, 2020 թ., 21:50 Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով նշել է, որ ստանում է բազմաթիվ հարցեր, թե արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը պոպուլի՞ստ է, թե՞ ոչ. «Պատասխանն անսպասելի է՝ ո՛չ, Նիկոլ Փաշինյանը պոպուլիստ չէ, իսկ թե ինչո՞ւ պոպուլիստ չէ՝ փորձեմ բացատրել. Հայաստանում ձևավորվել է երկու խումբ՝ առաջինը, մարդիկ, ովքեր վաղ անցյալում ապրում էին ոչ լավ, հիմա ապրում են շատ, շատ, շատ լավ՝ ժողովրդի հաշվին: Խումբ երկու. դա ժողովուրդն է, որն անցալում ապրում էր ոչ լավ կամ վատ, բայց հիմա ապրում է շատ-շատ վատ և ամեն շաբաթ ապրելու է շատ վատ»,- ասաց Մ. Մինասյանը: Նրա խոսքով՝ առաջին խմբին են պատկանում նաև Նիկոլ Փաշինյանն ու իր ընտանիքը, և քիչ քանակի մտերիմներ, որոնք օգտվում են իշխանությունից և ապրում ժողովրդի հաշվին։ «Այդ մարդիկ պոպուլիստներ չեն, ինչպես Նիկոլ Փաշինյանը, կրկնում եմ, նա պոպուլիստ չէ, որովհետև խախտել է պոպուլիզմի չգրված օրենքները»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |