««Ելք» խմբակցության ավագանու ժամանակ մենք մեծ վեճ ենք ունեցել ԼՀԿ-ի հետ». Ալեն Սիմոնյան
Չորեքշաբթի, 13 մայիսի, 2020 թ., 13:10
Ցույց տվեք մի փաստ, որ ԼՀԿ-ը համագործակցում է նախկինների հետ, ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողի դիտարկմանն ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Դուք ուզում եք Միքայել Մինասյանի և Էդմոն Մարուքյանի լուսանկարը, որտեղ ինքը գումար է փոխանցո՞ւմ: Չկա և չի կարող տենց բան լինել... Վերցնում եք պարոն Մարուքյանի՝ սկսած անհատական պատգամավոր լինելուց, վերջացրած վերջին քվեարկությունները։ Լսե՞լ եք, որ ինքը Միքայել Մինասյանի անունը տա վատ կոնտեքստում․․․ Կրկնում եմ՝ քվեարկությունները, որ անմիջականորեն վերաբերվում են Միքայել Մինասյանին, քվեարկությունները, որոնք անմիջականորեն վերաբերում են նախորդ իշխանությանը»,- թվարկեց Ա. Սիմոնյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ «Ելք» խմբակցության ավագանու ժամանակ իրենք մեծ վեճ են ունեցել խմբակցությունում․ «Լուսավոր Հայաստանի ներկայացուցիչներ Դավիթ Խաժակյանը և Անի Սամսոնյանը պնդում էին, որ մենք պարտավոր ենք քվեարկել Տարոն Մարգարյանի բերած քաղաքի բյուջեին»: