«100 հազար տուգանք վճարածներին կվերադարձվի հավելյալ գումարը». Լենա Նազարյան
![]() 320 Երեքշաբթի, 19 մայիսի, 2020 թ., 21:05 ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի քաղաքացիներ, Դիմակ կրելը պարտադրվում է նախ և առաջ Ձեր և Ձեր հարազատների առողջության համար։ Բաց տարածքներում պարտադիր է դիմակի առկայությունը, ոչ թե կրելը, փակ տարածքնելում՝ պարտադիր Է կրելը։ Տուգանքները միայն կանխարգելելու և ոչ թե պատժելու խնդիր են լուծում, հենց այս տրամաբանությունից ելնելով ԱԺ-ն այսօր երկու ընթերցմամբ ընդունեց նախագիծ, որով 100.000-250.000 դրամ նախկին տուգանքները նվազեցվում են 10.000 դրամ, որը նաև կունենա հետադարձ ուժ։ Նրանք ովքեր նախորդ ամիսներին տուգանվել են 100-250 հազար դրամ, այդ տուգանքները ևս կնվազեցվեն՝ կվճարեք 10 հազար դրամ։ Իսկ տուգանքները արդեն իսկ վճարած քաղաքացիներին պետությունը կվերադարձնի համապատասխան գումարը։ ԱԺ-ում ևս կրում ենք դիմակներ, միայն միկրոֆոնով խոսելիս և սոցիալական հեռավորությունը պահելու դեպքում ենք հանում»: |