«Ասել են՝ հեռավորություն պահպանի, պահպանել եմ, հետո եկան ու բերեցին էստեղ». Սարգիս Գրիգորյան
![]() 401 Չորեքշաբթի, 20 մայիսի, 2020 թ., 17:30 Ինչպես արդեն հայտնել էինք, ռեստորանային ոլորտի աշխատակիցները Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա էին իրականացնում և սոցիալական հեռավորության պահանջը չպահելու համար նրանցից մի քանիսը բերման ենթարկվեցին: Բերման ենթարկվածների թվում էր նաև դերասան, հանդիսավար Սարգիս Գրիգորյանը, ով քիչ առաջ ազատ է արձակվել: «Ես Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիայի մասնակից եմ եղել, ասել են՝ հեռավորություն պահպանի, պահպանել եմ, հետո եկան ու բերեցին էստեղ: Իրանց ասելով՝ չի թույլատրվում հավաքներ կազմակերպել կամ մասնակցել հավաքների․․․ Ես իմ բողոքն ասացի։ Կարծում եմ, որ համապատասխան մարմինները հետևություն կանեն, կփորձեն գոնե լսել մեր սրտացավությունը, մեր աշխատելու ցանկությունն ու կփորձեն կապի դուրս գալ»,- ասել է դերասանը: Ազատ են արձակվել նաև մյուս հինգ բերման ենթարկվածները։ |