ԱՄՆ-ի իշխանությունները կարող էին կանխել 54 հազար մարդու մահ. #NYT
Ամերիկացի հետազոտողները կարծում են, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները կարող էին խուսափել երկրում նոր տեսակի կորոնավիրուսի պատճառով մոտ 54 հազար մահվան դեպքերից, եթե նրանք երկու շաբաթ շուտ սկսեին իրականացնել սանիտարական միջոցառումները, գրում է The New York Times-ը:
Կոլումբիայի համալսարանի մասնագետները՝ վարակիչ հիվանդությունների մասնագետ Ջեֆրի Շեյմանի գլխավորությամբ, մշակել են համակարգչային մոդել, որը, ըստ նրանց, թույլ է տալիս գնահատել մարտի կեսերին Միացյալ Նահանգներում ներդրված միջոցառումների ազդեցությունը, որոնք պետք է կանխեին համավարակի տարածումը: Հետազոտողները նշում են, որ մինչև մայիսի 3-ն ԱՄՆ-ում 65307 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից: Եթե այդ սահմանափակումները գործարկվեին մեկ շաբաթ շուտ, ապա երկրում կմահանար 36 հազար ավելի քիչ մարդ: Եթե սահմանափակիչ միջոցառումները ձեռնարկվեին 2 շաբաթ շուտ, ապա 54 հազար մարդ կխուսափեր մահից:
Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Նալբանդյան և Վարդանանց փողոցների խաչմերուկում (լուսանկար)
2016:54
«Մի օր ֆեյքերիդ դիմակները պատռելու են»․ Ոսկան Սարգսյան
««Ակադեմիական քաղաք»-ի անվան տակ փակվում են բազմաթիվ բուհեր և հաստատություններ»․ Էդգար Ղազարյան (տեսանյութ)
Դատարանը բավարարել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հայցն ընդդեմ Ստեփան Ասատրյանի
5615:24
«Մեր երեխաներն արժանի են ապրելու մի Հայաստանում, որտեղ հաջողության ճանապարհը որոշվում է ոչ թե հովանավորչությամբ, այլ գիտելիքով»․ Մեսրոպ Մանուկյան
5514:54
ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում