Արցախի նոր կառավարության կառուցվածքը
![]() 2627 Երեքշաբթի, 26 մայիսի, 2020 թ., 15:45 ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է նոր կառավարության և պետական կառավարման այլ մարմինների կառուցվածքը․ . պետական նախարար . Աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարարություն . Առողջապահության նախարարություն . Արդարադատության նախարարություն . Արտաքին գործերի նախարարություն . Գյուղատնտեսության նախարարություն . Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարություն . Կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարություն. . Պաշտպանության նախարարություն . Ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարարություն . Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություն . Քաղաքաշինության նախարարություն . Ֆինանսների նախարարություն Սահմանվել են նաև պետական կառավարման այլ մարմինների կառուցվածքը ․ Ազգային անվտանգության ծառայություն ․ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն ․ Բնապահպանության կոմիտե ․ Կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտե ․ Հայաստանի և սփյուռքի հետ ինտեգրման կոմիտե ․ Ոստիկանություն ․ Պետական եկամուտների կոմիտե ․ Պետական վերահսկողական ծառայություն: |