Ուղիղ միացում Ազգային ժողովից
![]() 274 Չորեքշաբթի, 03 հունիսի, 2020 թ., 10:00 Խորհրդարանը շարունակում է հերթական նիստերի աշխատանքը։ Մինչ նախորդ օրը քննարկված նախագծերի քվեարկությանն անցնելը՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց։ Վերադառնալով նիստերի դահլիճ՝ քվեարկության դրվեց և ընդունվեց «Ոստիկանության մասին» և «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու հարցը։ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունեց նաև «Բանկային գաղտնիության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը։ Հիշեցնենք՝ առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել անպարտաճանաչ պարտատերերի անունները կամ անվանումները հրապարակելու՝ Կենտրոնական բանկի իրավասությունը: Ամբողջությամբ ընդունվեց նաև հանրաքվեն չեղարկելու հնարավորություն տվող՝ իմքայլական Վ․ Հովակիմյանի հեղինակած «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը։ |