«Բանակցում ենք կառուցապատողի հետ, որպեսզի Ֆիրդուսի 80 հասցեում գտնվող շենքը չքանդվի»․ Վարագ Սիսեռյան
![]() 277 Շաբաթ, 13 հունիսի, 2020 թ., 16:25 «Չեմ տեսնում, որ Երևանի հուշարձան-շենքերը լինեն պատճաշ պաշտպանված․ լավ հասկանում եմ՝ որտեղ է թաղված շան գլուխը և ուզում եմ պարզել՝ սեփականատերերը, ովքեր ձեռք են բերել պատմական շինություններ, որևէ կերպ նոր պատասխանատվության ենթարկվելո՞ւ են ու սահմանափակվելո՞ւ է նրանց հնարավորությունն այդ շենքերի նկատմամբ»,- այսօրվա նիստի ժամանակ հարց բարձրացրեց Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Իզաբելլա Աբգարյանը։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը տեղեկացրեց, որ Ֆիրդուսի տարածքում առկա 8 հուշարձան-շենք դուրս է բերվել կառուցապատման ծրագրից և առաջիկայում Կառավարության որոշմամբ կհանվի նաև գերակա շահի որոշման մեջ տեղ գտած գույքերի ցանկից։ «Այո, ծիծաղելի է՝ հուշարձան-շենքը գերակա հանրային շահ ճանաչելը»,- հավելեց Սիսեռյանը։ Հիշեցնենք՝ Երևանի ավագանու քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի ու մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվում է Երևանի 33-րդ (Ֆիրդուսի) թաղամասի հարցը։ Հիշեցնենք նաև, որ օրեր առաջ քաղաքացիական ակտիվիստներին հաջողվել էր կասեցնել Ֆիրդուսի թաղամասում գտնվող 19-րդ դարավերջի կառույցի քանդման աշխատանքները։ |