![]() 245 Հինգշաբթի, 25 հունիսի, 2020 թ., 08:30 Հանրապետության տարածքում՝ Հունիսի 25-ին, 29-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հունիսի 26-28-ի կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ: Առանձին վայրերում հնարավոր է նաև կարկուտ: Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 3-8 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանը հունիսի 27-ի ցերեկը կնվազի 3-5 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Հունիսի 25-26-ը, 28-29-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հունիսի 27-ի երեկոյան ժամերին քաղաքի առանձին հատվածներում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում՝ 16-18մ/վ: Երևան քաղաքի հունիսի 25-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ․ · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 37.60C (1985թ.) · Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝ 9.40C (1969թ.) · Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝ 23.40C Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |