«Դու կլասիկ իրավաբան ես, ինչի՞ ես տկար մեկնաբանություններ անում». Ռոբերտ Հայրապետյան
![]() 286 Երկուշաբթի, 29 հունիսի, 2020 թ., 23:20 Իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էդմոն ջան, լուսավորս, ախր ի՞նչ կապ ունի ընտրական օրենսգրքի նորմերն արդեն ձևավորված ու գործող ԱԺ-ի հետ: Ընտրական օրենսգրքի՝ «առնվազն 1/3-ը պետք է լինի ընդդիմություն» ձևակերպումը վերաբերվում է նոր ձևավորվելիք ԱԺ-ին: Էդ արտասվագոչ հղումներով, որ սպիտակ թուղթ ես սևացրել, չէր խանգարի մի հատ էլ «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքը կարդայիր, եթե բարդ ա, մագիստրոս ջան, գոնե բակալավրի առաջին կուրսի «Պետության և իրավունքի տեսություն» բուհական դասագիրք կարդայիր, որովհետև գոնե ընդեղ մատչելի ա բացատրում նորմի գործողությունը տարածության և ժամանակի մեջ: Ախր դու ՍԴ-դիմելու հարցով սահմանադրական նորմեր մեկնաբանող կլասիկ իրավաբան ես, ինչի ես սենց տկար մեկնաբանություններ անում: Որ ԿԸՀ-ն մերժի ու խոսալու նոր նյութ ունենա՞ս Որ ցույց տաս, որ դու գրպանային չես ու անկախ ես գործո՞ւմ Որ ցույց տաս, որ սահմանադրական մարմինների միջև վեճի առկայության դեպքում այն հարթելու ձևը գիտե՞ս: Թե սա քո ոճի մեջ ինչ-որ երրորդ ճանապա՞րհ ա: Իսկ ավելի լավ չէ:ր լինի էնքան շրջահայաց լինեիր Բաբաջանյան Արմանի նման գոյացության հետ «սիրախաղերի» մեջ չմտնեիր ու էսօր էլ սենց քյանդրբազություններ չանեիր»: |