«Կա՛մ իշխանություններն են խելքները գցել, կա՛մ մեզ են խելագար համարում». Արման Աբովյան
![]() 298 Ուրբաթ, 03 հուլիսի, 2020 թ., 22:00 ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ժամանակակից Հայաստանի քրոնիկները: Երբ իշխանությունները փորձում են բոլորին համոզել, որ իրենք գործում են իրավական նորմերին համապատասխան, ապա ակամա այնպիսի զգացողություն է առաջանում, որ կա՛մ իշխանություններն են խելքները գցել, կա՛մ մեզ են Ահա միայն մի քանի էպիզոդ այսօրվա Հայաստանից. Ոստիկանությունը շարունակում է հակաիրավական գործողություններ և հարցաքննություններ իրականացնել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամների դեմ: Ոստիկաններն ապօրինի խոչընդոտում են Սահմանադրական դատարանի դատավորի պարտականությունների կատարմանը: Կորոնովիրուսով հիվանդացածների քանակն ավելացել է մոտ 600-ով ընդամենը մեկ օրում: Լրատվամիջոցների վրա ճնշում է գործադրվում, այսպես կոչված, դիմակ-գրոհ է Ակտիվորեն շրջանառվում են հասարակական տրանսպորտի ուղևորափոխադրումների ուղեվարձի կտրուկ բարձրացման մասին լուրերը: Առողջապահության նախարարությունը կորցնում է կորոնավիրուսից զոհվածների |