«Իշխանությունը ՍԴ դատավորներ կառաջադրի իրեն հարմար թեկնածուների». Արմեն Եղիազարյան
![]() 271 Երկուշաբթի, 06 հուլիսի, 2020 թ., 23:30 «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Եղիազարյանը հայտնել է, որ «Լուսավոր Հայաստանն» իր քաղաքական պատասխանատվությունը չի տեսնում առաջացած սահմանադրական ճգնաժամի մեջ: Նրա խոսքով՝ ԼՀԿ-ն իր դիմումը ՍԴ կուղարկի Ռոբերտ Քոչարյանի գործի քննության ավարտից հետո, երբ էլ այն ավարտվի, քանի որ չի ուզում սպասարկել ո՛չ նախկին, ո՛չ գործող իշխանությունների և կոնկրետ անձերի շահերը: «ՍԴ որոշ անդամներ կփոխարինվեն, և կստեղծվի բալանս, փոխզսպում՝ երկու թևերն էլ ներկայացված կլինեն՝ և՛ նախկին, և՛ ներկա իշխանության ներկայացուցիչները: Նոր դատավորները պետք է լինեն անկախ, բայց աչքի առաջ ունենալով ՍԴ ինքնահռչակ նախագահ Վահե Գրիգորյանին՝ կարելի է պնդել, որ իշխանությունը կառաջադրի իրեն հարմար թեկնածուների: ՍԴ կազմը փոխելու քայլը քաղաքական է. ՍԴ դատավորի մուտքը դատարան արգելելն իրավաչափ չէ, այդ հրահանգը եղել է իշխանությունից»,- ասել է պատգամավորը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |