«Հանրության ուշադրությունը հրավիրեմ մի հանգամանքի վրա». Մարիա Կարապետյան
![]() 334 Երեքշաբթի, 07 հուլիսի, 2020 թ., 17:30 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կուզեի հանրության ուշադրությունը հրավիրել մի հանգամանքի վրա։ Երբ հրապարակվեց Վենետիկի հանձնաժողովի հունիսի 19-ի կարծիքը Հայաստանում Սահմանադրական դատարանի 2015 թվականի մոդելի իրագործման վերաբերյալ, բոլորիս ուշադրությունն, իհարկե, գրավել էր Կառավարության տված երեք հարցերի պատասխանները։ Սակայն կարծիքի 35-րդ հոդվածում մի շատ հետաքրքիր միտք կա, որին քիչ ուշադրություն ենք դարձրել։ Հիմնավորելու համար, թե ինչու Սահմանադրական դատարանի դատավորները ոչ թե պետք է մինչև թոշակի տարիքը պաշտոնավարեն, այլ որոշակի ժամկետով, հանձնաժողովն ասում է․ «Տասներկու տարի ժամկետը լիովին համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին: Անժխտելի է, որ նման սահմանափակ ժամկետը թույլ է տալիս Դատարանի կազմի կանոնավոր և մասնակի թարմացում՝ ապահովելով բազմազանության և բազմակարծության որոշակի աստիճան և ներկայացուցչության ավելի մեծ հավասարակշռության: Այն թույլ է տալիս փոփոխվող խորհրդարանական մեծամասնությանը ընտրել այս կամ այն տենդենցի դատավորների և ավելի լավ արտացոլել հասարակության փոփոխվող քաղաքական և հասարակական հայացքները»: Սա շատ կարևոր է ֆիքսելու համար, որ որքան էլ Սահմանադրական դատարանը հանրային իշխանության մի մարմին է, որը ոչ միայն կուսակցական այլ նաև քաղաքական չեզոքություն պետք է պահապանի կոնկրետ քաղաքական գործընթացների նկատմամբ, այս մարմինը այնուամենայնիվ լայն իմաստով հանրության քաղաքական կյանքի մասն է, և դրա ներսում նույնպես պետք է լինի բազմազանություն, բազմակարծություն, ներկայացուցչականություն և արտացոլվեն հանրության արժեքները»: |