«Պետական գործչի կողմից արտաբերված ցանկացած խոսք պետք է հիմնված լինի փաստերի վրա». Նորայր Նորիկյան
![]() 233 Երկուշաբթի, 13 հուլիսի, 2020 թ., 03:10 Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության հրապարակման նպատակով վարչապետ Ն. Փաշինյանն իր ուղերձում արձանագրել է հետևյալը. «Իրավունքի և օրենքի գերակայությունը, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը, իրավունքների պաշտպանությունը և պարտականությունների կատարումը պետք է դառնան ներազգային հարաբերությունների առանցք: Արտաքին կամ ներքին ազդեցությունների տրվող դատարանների գոյությունը սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը: Դատարանները պետք է լինեն անկախ: Տնտեսության, քաղաքականության մեջ և հանրային կյանքի որևէ բնագավառում արտոնյալ խավի, շրջանակների, անհատների առկայությունը պետք է բացառել»: Չգիտեմ, թե ինչո՞ւ է այսպիսի միտք շարադրվել նշված ուղերձում, բայց եթե Հայաստանում իսկապես կան ներքին ու արտաքին ազդեցություններին տրվող դատարաններ, ապա առնվազն արտաքին ազդեցությունների տրվելու մասով հիմա պետք է այդ դատավորները կալանավորված լինեին և նրանց պետք է պետական դավաճանության հոդվածով մեղադրանք առաջադրված լիներ: Երիցս համոզված եմ, որ պետական գործչի կողմից արտաբերված ցանկացած խոսք պետք է հիմնված լինի փաստերի և որևէ տարընթերցում չենթադրող տեղեկությունների վրա...»: |