«Այս պահանջը չներկայացնելը կփաստի, որ պաշտոնական Երևանը խամաճիկ է». Ժիրայր Սեֆիլյան
Շաբաթ, 18 հուլիսի, 2020 թ., 03:10
Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության պատվավոր ներկայացուցիչ Ժիրայր Սեֆիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հյուսիսարևելյան սահմանում հայ-ադրբեջանական հակամարտության սրացման հետ կապված անցուդարձը հուշում է, որ հերթական անգամ պարտված և մեր հակահարձակմանը դիմակայելու հնարավորություն չունեցող թշնամին hայկական կողմից Կրեմլի միջնորդությամբ հերթական անգամ հրադադար է խնդրում:
Միևնույն ժամանակ տեսնելով Հայկական կողմի պասիվ վարքագիծը, մասնավորապես՝ մեր ապիկար դիվանագիտությունը, ստիպված ենք փաստել, որ պաշտոնական Երևանը հակված է առանց նախապայմանների համաձայնելու հրադադարին:
Այս մասին է վկայում թեկուզ այն հանգամանքը, որ հակառակորդին առանց նախապայմանի հնարավորություն տրվեց միջդիրքային տարածքից հանելու իր զինծառայողների դիակները: Մինչդեռ Ադրբեջանում չորս հայ գերի կա, անհրաժեշտ էր փոխարենը գոնե պահանջել նրանց վերադարձնել Հայաստանին:
Բոլոր դեպքերում, որքան էլ գործող քաղաքական ղեկավարությունը սահմանափակ և հաշտվողական մոտեցումներ ունի, առնվազն պարտավոր է նախապայման դարձնել Ապրիլյան պայմանավորված պատերազմի ժամանակ մեզնից խլված 18 դիրքերի վերադարձը և 1994թ. հաստատված հրադադարի գծի վերականգնումը:
Այս նվազագույն պահանջը չներկայացնելը կփաստի, որ պաշտոնական Երևանը խամաճիկ է»: