«Հայաստանի հետ ուժի լեզվով խոսել հնարավոր չէ, չի ստացվելու երբեք». Թինա Կանդելակի
Ուրբաթ, 17 հուլիսի, 2020 թ., 19:45
Հայտնի հաղորդավարուհի Թինա Կանդելակին իր Թելեգրամ ալիքում գրել է. «Հայտնի է, որ իմ երակներով հոսում է նաև հայի արյուն:
Ինձ համար բնավ էլ միևնույն չէ Հայաաստանի և հայ ժողովրդի ճակատագիրը: Մի ժողովրդի, ում բաժին են հասել մեծ թվով փորձություններ, այդ թվում՝ ցեղասպանություն Օսմանյան կայսրության կողմից:
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին բախումների ժամանակ մարդիկ են մահանում: Ռմբակոծություն, դիվերսիա, հրաձգություն մեծ տրամաչափի զինատեսակներից: Իսկ Բաքվում ցույցեր են ընթանում հանուն պատերազմի: Հանուն պատերազմի:
Կարծես թե ճիշտ պահն է ասելու, որ պատմությունը դաս չի լինում, սակայն դա այդպես չէ:
Պատմությունը սովորեցնում է, որ հայ ժողովուրդը չի կոտրվել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ իր գոյությունը վտանգված է եղել: Անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել հակամարտությունն ու սպանությունները: Երկար դարերի ընթացքում պետք էր գիտակցել, որ Հայաստանի հետ ուժի լեզվով խոսել հնարավոր չէ, չի ստացվելու երբեք:
Յուրաքանչյուր մարդ, ում երակներով գոնե մի քիչ հայկական արյուն է հոսում, կկանգնի այդ ժողովրդի պաշտպանությանը, քանի որ ճիշտը հայ ժողովրդի կողմն է»: