«Տեղի է ունենում կանխամտածված սադրանք». ՀԲՃ
![]() 344 Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2020 թ., 17:35 Հայկական բնապահպանական ճակատը հայտնում է. «Ամուլսարի շուրջ վերջին 20 օրը կատարվող գործընթացները ցույց տվեցին, որ դեռ մայիսի վերջին մեր արած նախազգուշական հայտարարությունը լիովին հիմնավորված էր։ Մենք մասնավորապես գրել էինք, որ լուրեր են շրջանառվում ինչ-որ գործողություններ նախապատրաստելու մասին, որի հիմնական տակտիկան է լինելու բռնի գործողություններ հրահրել՝ դրանցում ներքաշելով Ամուլսարի պահապաններին, դրանով հիմնավորել ոստիկանական միջամտությունը: Վերջին շաբաթների ընթացքում Ամուլսարի պահապանների և այլ քաղաքացիների ուղիղ եթերների շնորհիվ հանրությունը կարողացավ տեղեկանալ ու ականատես լինել այս սադրանքների մի մասին: Կարծում ենք, որ սադրանքների ծուղակում չհայտնվելու համար լավագույն ինքնապաշտպանությունը հենց այդ ստոր մեթոդները մերկացնելն ու հանրայնացնելն է, ինչպես արվել է ողջ պայքարի ընթացքում»: |