«Պետք չի ադրբեջանցի խաղաղ ցուցարար ծեծել, դա պատիվ չի բերում». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 228 Հինգշաբթի, 23 հուլիսի, 2020 թ., 20:25 «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող, Հանրային խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այո՛, կարելի է և պետք է ինքնապաշտպանվել: Այո՛, կարելի է և պետք է քո վրա զենքով եկողին հոր հարսնիք հիշեցնել: Բայց խնդրում եմ, պետք չի ադրբեջանցի խաղաղ ցուցարար ծեծել, դա պատիվ չի բերում: Աշխարհի որևէ կետում ազգային հողի վրա խաղաղ մարդ ծեծելով մենք շատ թուլացնում ենք այն պնդումները, որ մենք վեհ ենք դրանից, որ իրենք են, որ խաղաղ բնակչության վրա են հարձակվում: Դա Ադրբեջանն է, որ սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակչության վրա է «դուխը» հերիքում: Դա ադրբեջանական զինվորներն են, որ Թալիշում ծերերի են գնդակահարում ու ականջ կտրում: Դա Ադրբեջանն է, որ հերոսացնում է կացինով քնած մարդուն սպանելը: Մենք՝ որպես պետություն ու քաղաքացիներ, դրանից վեր ենք, մենք դրանից ուժեղ ենք, մենք հաղթող ենք»: |