«Իշխանությունը տեղեկատվական դաշտում նոր ներքին պառակտություններ է հրահրում». Արմեն Աշոտյան
![]() 168 Հինգշաբթի, 23 հուլիսի, 2020 թ., 23:25 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արտաքին վտանգի գիտակցումը հանրային համերաշխության փխրուն մթնոլորտ է ստեղծել։ Քաղաքական դաշտի հիմնական դերակատարներն իրենց մասնակցությունն են բերում ազգային շահերի պաշտպանությանը՝ Հայաստանում, Սփյուռքում եւ արտերկրում։ Կորոնավիրուսային համավարակի առողջապահական եւ սոցիալ-տնտեսական ծանրագույն ազդեցությունն անգամ երկրորդ պլան մղվեց։ Իսկ ի՞նչ անում իշխանությունը։ 1. Շարունակում է ամբողջ թափով ՍԴ-ի բռնազավթման գործընթացը։ 2. Քաղաքական մրցակիցների նկատմամբ քրեական նոր գործեր է հարուցում, հներին էլ՝ նոր թափ հաղորդում։ 3. Տեղեկատվական դաշտում նոր ներքին պառակտություններ է հրահրում։ 4. Քաղաքացիներին շղթայում է, տուգանում ու ցրում։ 5. Հայ ազգային դպրոցին նոր հարվածներ է հասցնում, հրեշավոր կերպով շարունակելով կրթության ապազգայնացման գործընթացը։ Տղերք, մեր հայրենասիրությունը թուլության հետ չշփոթեք։ Մենք եռագույնի տակ ենք համախբվել։ Այս տեմպերով դուք այդ դրոշի տակ տեղ չեք ունենա»։ |