«Այդ առաջադրումը զարմացրել է նույնիսկ ռևանշիստական խմբավորումներին». Լյովա Եղիազարյան
Ուրբաթ, 24 հուլիսի, 2020 թ., 18:45
«Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ես երբեք թույլ չեմ տվել խառնվել իշխանությունների գործերին: Լեգիտիմ են, ուրեմն պետք է վստահել, սխալվում են, ուրեմն պետք է հուշել: Իմ պարտքն եմ համարում զգուշացնել, որ Վահրամ Ավետիսյանի առաջադրումը ՍԴ դատավորի պաշտոնում խոր վրդովմունք է առաջացրել շատերի մոտ:
Պատկերացնո՞ւմ եք, այդ առաջադրումը նույնիսկ զարմացրել է ռևանշիստական խմբավորումներին և նրանց սպասարկող լրատվամիջոցներին: Անժելայի կայքն էլ է զարմացած, ոսկորի կարոտ տղերքներն էլ են զարմացած:
ԱԺ-ի հաստատմանը ներկայացնելու ժամանակ խնդրում եմ պատգամավորներից մեկին հարց տալ թեկնածուին:
«Դուք մասնակցելո՞ւ եք Ռոբերտ Քոչարյանի գործով առաջին ատյանի դատարանի նամակի քննարկմանը: Դուք կարո՞ղ եք անաչառ լինել այդ հարցում, երբ ձեր հայրը, լինելով Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ, սպասարկել է Քոչարյանի և նախկին իշխանությունների շահերը, անփոփոխ է թողել «Մարտի 1»-ի գործով քաղբանտարկյալների ապօրինի վճիռները, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանի և Սասուն Միքայելյանի վճիռները»:
Կարծում եմ, հարցը հռետորական չէ»: