ԱԱԾ-ն առաջարկում է սահմանային հատվածում ԱԹՍ-ների համար կիրառել որոշակի սահմանափակումներ
![]() 248 Երեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2020 թ., 14:10 Ազգային անվտանգության ծառայությունն e-draft.am կայքում հանրային քննարկման է ներկայացրել նախագիծ՝ «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին։ ԱԱԾ հիմնավորմամբ՝ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայումս օրենքով կանոնակարգված չէ ՀՀ պետական սահմանի սահմանային շերտում տեսալուսանկարահանող սարքերի և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործումը: «Սահմանամերձ բնակավայրի բնակիչների կամ զբոսաշրջիկների կողմից կատարվող նկարահանումները տեսալուսանկարահանող սարքերի և անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով, չեն վրիպում սահմանակից պետության սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների ուշադրությունից, որն իր հերթին վերջինների կողմից նշված գործողությունների վերաբերյալ բողոքի արտահայտման տեղիք է տալիս»,- ասված է հիմնավորման մեջ: |