«Դուք անգամ չեք ցավակցել անմեղ զոհերի ընտանիքներին»․ Ժաննա Ալեքսանյան
![]() 216 Չորեքշաբթի, 29 հուլիսի, 2020 թ., 14:00 Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ Դավիթ Ավետիսյան, հանուն ձեր տղայի ՍԴ թեկնածու առաջադրման, չարժե ժխտել ու մերժել իրողությունները: Մարտի 1-ի, առավելևս մարդկային զոհերի մասին խոսվել է անցած բոլոր 12 տարիներին (և ոչ թե 16): Ամենավերջինը դեպքերի 10-ամյա տարելիցին ԱԺ լսումներն էին՝ հեղափոխությունից օրեր առաջ: Ձեր՝ նման հայտարարությունից հետո, ես հասկանում եմ, որ դուք չեք տեսել և չեք լսել մեր երկիրը վարկաբեկող և ժողովրդավարությունից հեռացնող այդ դեպքերը: Բայց առավել կարևոր է մարդկային ֆակտորը, այն, որ զոհերի հարազատներն ու ընտանիքները մեր կողքին են և նման հայտարարությունները անարգում են նրանց: Դուք եղել եք մեր երկրում արդարադատության համակարգի առանցքային դեմքերից մեկը և որևէ ներդրում չունեք գործի բացահայտման հարցում: Վստահ եմ, անգամ չեք ցավակցել անմեղ զոհերի ընտանիքներին: Դեռ ուշ չէ, հիմա կարող եք ցավակցել մարդկանց»։ |