«Չլուծված յուրաքանչյուր հանրային խնդիր մնալու է ձեր կոկորդում». Հայկ Սահակյան
![]() 344 Երեքշաբթի, 04 օգոստոսի, 2020 թ., 21:40 «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության անդամ Հայկ Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մաշտոցի պուրակում տեղի ունեցածի մասով քաղաքապետի մամլո ասուլիսից երկու քաղաքական դիտարկում կանեմ. 2 - Ապօրինի սեփականության խնդիրը սուր դրված է նաև քաղաքապետարանի գործունեության արդյունավետության հիմքում: Լուծումն անցումային արդարադատությունն ա, խնդրին համակարգային մոտեցումը, ոչ թե յուրաքանչյուր բուտիկատերի, գամ գազոնի տիրակալի հետ առանձին, երկարաժամկետ, ռեսուրսատար, կոմպրոմիսային բանակցությունների գնալը, ինչպես որ նկարագրեց քաղաքապետը. դա արդյունավետ չի ու մենք դրանում ամեն օր համոզվում ենք, տեսնում ձեր բացերը, բայց դուք դեռ շարունակում եք համառել՝ այդ համառությունը որպես քաղաքական կամքի և անձնական ուժեղ հատկանիշների դրսևորում ներկայացնելով, իբր տեսեք՝ մենք ուժեղ տպեր ենք, դուխով ենք, լեգտիմ ենք... Մնացածը, ինչ որ խոսեց երկու ժամվա ընթացքում, վարչարարության մասին էր, որը եթե լավ անեն, կպարգևատրենք, վատ կանեն՝ կպատժենք: Հ.Գ. չլուծված յուրաքանչյուր հանրային խնդիր մնալու է ձեր կոկորդում՝ խեղդվեք գնաք, բան չհասկանաք էս կյանքից )) տարօրինակ սուիցիդալ հակումներ ունի Իմ Քայլը, շատ տարօրինակ...»: |