Հայաստանը կմասնակցի «Բանակ - 2020» ռազմատեխնիկական համաժողովին
![]() 265 Կիրակի, 23 օգոստոսի, 2020 թ., 10:20 Օգոստոսի 23-29-ը մերձմոսկովյան Կուբինկայում կանցկացվի «Բանակ - 2020» ռազմատեխնիկական համաժողովը: Համաժողովը խոստանում է լինել ամենամեծը պատմության մեջ: Ցուցահանդեսին կմասնակցեն 72 պետություններից ավելի քան 1500 ընկերություններ, նրանք կներկայացնեն սպառազինության և տեխնիկայի ավելի քան 28 000 նմուշներ: Ազգային ցուցանմուշներ կներկայացնեն Բելառուսը, Բրազիլիան, Հնդկաստանը, Ղազախստանը և Պակիստանը: «Բանակ - 2202»-ի աշխատանքին կմասնակցեն բարձրաստիճան պատվիրակություններ՝ Հայաստանից, Վիետնամից, Իրանից, Լիբանանից և այլ երկրներից: Համաժողովի շրջանակներում սպասվում են բանակցությունների անցկացում և արտասահմանյան պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումներ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության, ՌԴ գործադիր իշխանության դաշնային այլ մարմինների ղեկավարության և ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչների հետ: |