«Ի՞նչ իրավունքով է ջնջել պաշտոնական էջը». Կարեն Վրթանեսյան
![]() 270 Երկուշաբթի, 24 օգոստոսի, 2020 թ., 16:10 Ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը սոցկայքի իր էջում գրել է. «Առողջապահության նախարարն ապաակտիվացրել է իր անձնական պրոֆիլը ու նաև պաշտոնական էջը Ֆեյսբուքում: Առանց որևէ բացատրության։ Խոսնակն էլ հրաժարվում է մեկնաբանել։ Ու եթե իր անձնական պրոֆիլը ջնջել-չջնջելն իր գործն է, հարց է առաջանում, թե ի՞նչ իրավունքով է ջնջել պաշտոնական էջը, որի վրա ահռելի ժամանակ ու փող է ծախսված (հիշո՞ւմ եք, որ գովազդում էին), այդ թվում և մեր՝ հարկատուների հաշվին վճարված ժամանակը։ Այդ էջով բազմաթիվ պաշտոնական հայտարարություններ են արվել, որոնք պետք է հասանելի լինեն հանրությանը։ Կարո՞ղ է վաղն էլ Նիկոլի կամ մեկ այլ պաշտոնյայի խելքին փչի իր էջը հեռացնի։ Հիմա ինչ, պետք է ամեն գրածը սքրինշո՞թ անենք, պահե՞նք։ Այնպիսի տպավորություն է, որ ՀՀ ինքնասիրահարված չինովնիկներն այդպես էլ մնացել են գիտակցության «զվիզդա Ինստագռամա» մակարդակում»։ |