«Սամվել Բաբայանին ոչ ոք չի ուղարկել իր հայրենիք». Վահրամ Պողոսյան
![]() 1822 Երկուշաբթի, 24 օգոստոսի, 2020 թ., 21:35 ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սպասելի էր, որ Սամվել Բաբայանի երեկվա հարցազրույցից հետո «քարկոծումներ» կլինեն, բայց հավատում եմ առողջ բանականության ուժին և համոզված եմ, որ այս պարագայում ևս այն հաղթող է: Արձագանքելով այս թեմայի շուրջ որոշ շահարկումների՝ նշեմ, որ որևէ մեկի մենաշնորհը չէ որևէ հայի իր հայրենիք այցելելու, ապրելու և օգտակար գործով զբաղվելու համար թույտվություն տալը: Եվ Սամվել Բաբայանին ոչ ոք չի ուղարկել իր հայրենիք: Կարծում եմ՝ վիրավորական է այդպիսի մեղադրանք ներկայացնել մի մարդու հասցեին, ով այդ հայրենիքի ազատության համար մեծ ավանդ է ներդրել: Նրան քաղաքական գործունեության իրավունք տվել է Արցախի 17.365 քաղաքացի, կամ ընտրողների 23.63 տոկոսը: Իսկ նրա ղեկավարած «Միասնական հայրենիք» կուսակցության հետ քաղաքական դաշինք կազմելու և Սամվել Բաբայանին ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում նշանակելու որոշումը կայացրել է անձամբ Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հաշվի առնելով ու հարգելով ժողովրդի քվեն և նրա կերպարը»: |