«Լավ չէ, երբ ՀՀ պետական այրը միանման գնահատականներ է հնչեցնում թշնամի Թուրքիայի ու բարեկամ Իրանի մասին». Ռոբերտ Մարգարյան
![]() 213 Երեքշաբթի, 25 օգոստոսի, 2020 թ., 21:50 Քաղաքագետ-իրավաբան Ռոբերտ Մարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այն փաստը, որ ՀՀ աշխատակազմին կից սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի պատկերացումն սփյուռքին վերաբերող շատ հարցերի մասին սահմանափակվում է այն միջավայրով, որտեղ ապրել ու աշխատել է շուրջ 30 տարի, մեկ անգամ ևս ապացուցվեց ֆեյսբուքյան վերջին հարցազրույցի ժամանակ կատարած հայտարարությամբ: Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, պատասխանելով սփյուռքում կրթական չափորոշիչների բարեփոխման մասին հարցումին, հայտարարել է, որ վերջին տասնամյակներում դասագրքերը Հայաստանից են փյուռքյան գաղթօջախներ գնում: Պարզվում է, որ պաշտոնավարման մեկ տարին լրացրած սփյուռքի գործերի հանձնակատարը տեղյակ չէ այն մասին, որ սփյուռքյան կարևոր համայնքներից շատերում, այդ թվում Իրանի ու Լիբանանի հայկական կրթօջախներում տասնամյակներից ի վեր է ինչ դասավանդվում են նույն համայնքների հայ մտավորականների միջոցով պատրաստված հայոց լեզվի ու գրականության, հայոց պատմության ու կրոնի դասագրքերը: |