«Դուբինկաներով ծեծողների ու ենթադրյալ քրեական ենթամշակույթ կրողների տարբերությունը ո՞րն է». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 209 Չորեքշաբթի, 26 օգոստոսի, 2020 թ., 22:30 ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մեզ ի գիտություն տեղեկացնում են, որ կարան նաև դուբինկաներով ջարդեն Ինձ զանգահարած կինը պատմում էր, թե «Նուբարաշեն» քրեակատարողականի պատժախցում դիմակավոր անձինք ինչպիսի կտտանքների են ենթարկել իր ամուսնուն։ Եթե այն, ինչ ինձ պատմեց կինը, թե ինչպիսի դաժանությամբ են ծեծել իր ամուսնուն և նրա խցակիցներին, իրականություն է, ապա սա այլևս բեսպրեդել էլ չի։ Եթե սա սեփական իշխանության ադրենալինի գերդոզայից ինքնահաստատվելու կերպ է, ուրեմն վատ է, շատ վատ։ Եթե չգործող օրենքը մի կերպ ռեալիզացնելու անկանոն շարժումներ են, որ օրենքով հետաքրքրված միջազգային կառույցներին ասեն, թե էսքան ենթամշակույթ ենք արմատախիլ արել ու դրա համար հատուկ ջոկատայիններով «изгнание ենթամշակույթա» սպեց-օպերացիա են կազմակերպում, սրա հետևանքները վատ են լինելու, շատ վատ։ Հ.Գ. Հա, մի հարց էլ տամ. հիմա էդ դուբինկաներով ծեծողների ու ենթադրյալ քրեական ենթամշակույթ կրողների տարբերությունը ո՞րն է»։ |